Ziołowy parapet na jesienną chandrę!

Jesienią i zimą brakuje nam zieleni za oknem, słońca i... witamin. Mamy jednak na to sposób! Stwórzcie sobie w kuchni namiastkę ziołowego ogródka. Dzięki domowej hodowli z łatwością urozmaicicie posiłki i dostarczycie organizmowi dodatkową dawkę witamin.

Oto nasze propozycje:
  1. Samodzielna hodowla
  • Szczypiorek
Szczypiorek dostępny w domu przez cały rok? Nic prostszego.

Potrzebujecie: kilka cebul (z korzonkami), ziemię, doniczkę i wodę.

Do doniczki wsypcie ziemię, umieśćcie cebule i podlejcie. Gotowe! W ciągu kilkunastu dni będziecie mieli świeże zbiory szczypiorku. Wykorzystajcie go jako dodatek do jajecznicy czy kanapek.

  • Rzeżucha
Kojarzy nam się głównie ze Świętami Wielkiej Nocy. Doceńmy ją jednak w sezonie jesienno-zimowym, bo jest cennym źródłem witamin C, B, A, K i E (nazywanej witaminą młodości), a także łatwo przyswajalnego żelaza i wapnia.

Potrzebujecie: spodek, watę lub ligninę, nasiona rzeżuchy i wodę.

Nasiona rzeżuchy przesypcie do szklanki i zalejcie wodą. Odstawcie na chwilę. Gdy zaczną się kleić, rozłóżcie je na wilgotnej warstwie ligniny lub waty, umieszczonej na spodku. Pamiętajcie, że podłoże musi być ciągle wilgotne. Po ok. 10 dniach rzeżucha powinna mieć już 5-7 cm. Wtedy można już ją jeść.

  • Kiełki
Kiełki są skarbnicą witamin z grupy B, witaminy C , D, E, K, PP oraz żelaza, fosforu, wapnia, magnezu, potasu, cynku, jodu, manganu, miedzi, litu, selenu. Znajdziemy w nich także beta-karoten, wartościowe białko, kwasy tłuszczowych omega-3 i błonnik.

Potrzebujecie: nasiona na kiełki (na początek polecamy rzodkiewkę lub lucernę), słoik, gazę lub bandaż oraz gumkę recepturka.

Suche nasiona wsypcie do słoików – ok. łyżeczki nasion na słoik 200 ml. Słoik z ziarnami zalejcie wodą z kranu do połowy jego wysokości. Całość odstawcie do namoczenia na ok 6-10 godz. Po tym czasie wierzch słoika zakryjcie gazą i zabezpieczcie gumką. Po co? Przez gazę wylewa się wodę i nalewa świeżej, później płucze się ziarna i znowu wlewa wodę. Słoik z tak opłukanymi ziarnami (bez wody) postawcie na innym naczyniu, tak by resztki wody swobodnie obciekały, a do ziarenek był stały dopływ świeżego powietrza. Dzięki temu zapobiegniecie powstaniu pleśni.
Tak przygotowany słoiki postawcie w półcieniu. Ziarna płuczcie wodą 2 razy dziennie.
W zależności od rodzaju ziaren kiełki będą dobre już po ok 3 dniach.
  1. Zioła kupione w sklepach
W sklepach mamy do wyboru całą gamę ziół – bazylię, oregano, tymianek, pietruszkę, miętę, melisę... Aby cieszyć się nimi w domu dłużej niż kilka, należy o nie odpowiednio zadbać.
Przede wszystkim zwróćcie uwagę na ich właściwe nawodnienie. Jeśli nie macie możliwości przesadzenia ich do ziemi, umieśćcie doniczki na spodkach (nadmiar wody rośliny będą pobierać według swoich potrzeb). Zioła lubią wilgoć, a sezon grzewczy temu nie sprzyja. Podlewajcie je zatem regularnie. Dodatkowo pamiętajcie, aby Wasze zioła stały w dobrze nasłonecznionym miejscu. Tych kilka drobnych zabiegów z pewnością przedłuży ich żywot w warunkach domowych :)

Komentarze

Popularne posty