Woda... zdrowia nam doda!

Woda nie jest składnikiem pokarmowym, lecz jest niezbędna do życia. To właśnie w środowisku wodnym zachodzą wszystkie procesy w organizmie człowieka. Woda stanowi przeciętnie 60% masy ciała, a wraz z wiekiem jej zawartość zmniejsza się (u noworodków wynosi ok. 75% a u osób w wieku podeszłym do 50%).

Woda w organizmie stanowi strukturalną część wszystkich komórek i tkanek. Jest niezbędna do prawidłowego przebiegu proces trawienia, wewnątrzustrojowego transportu składników odżywczych i produktów przemiany materii, umożliwia także właściwą ruchliwość stawów. Bardzo ważną funkcją wody jest jej udział w regulacji temperatury ciała.

Źródłem wody w diecie są napoje i produkty spożywcze. Spośród produktów stałych najwięcej wody zawierają warzywa (do 95%), owoce (do 87%), mleko i napoje mleczne (87-89%).

Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników:
  • składu diety,
  • temperatury,
  • klimatu,
  • aktywności fizycznej.

Np. zapotrzebowanie na wodę wzrasta przy podwyższonej temperaturze i obniżonej wilgotności otoczenia ze względu na wzrost straty wody wraz z potem oraz na dużych wysokościach, ale przez wzrost straty wody przez płuca. Warto pamiętać, że zwiększenie wartości energetycznej pożywienia wymaga także wyższej podaży płynów (metabolizm większej ilości składników odżywczych).

Organizm człowieka nie może magazynować większej ilości wody, dlatego też musi być ona dostarczona w sposób ciągły. Niedostateczna podaż płynów szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu i poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Co ciekawe nadmiar wody może być również szkodliwy! Nadmierne spożycie płynów o małej zawartości elektrolitów powoduje zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, której konsekwencją są: osłabienie, nudności, wymioty, brak apetytu, obniżenie ciśnienia krwi. Z kolei nadmierne spożycie płynów o dużej zawartości elektrolitów może przyczynić się do odwodnienia organizmu, ponieważ powodują one odpływ wody wody z krwi do układu pokarmowego. Na szczęście niekorzystne skutki nadmiernego spożywania płynów u osób zdrowych występują jednak bardzo rzadko.

To z czym borykamy się na co dzień dotyczy problemu z piciem czystej wody. Wiele osób nie potrafi przekonać się do jej smaku lub zapomina o jej piciu w ciągu dnia. Kończy się na tym, że przeciętny Polak wypija ok. 2 szklanek wody dziennie. A to zdecydowanie za mało!

Wraz z Nowym Rokiem wiele osób postanawia zmienić sposób odżywiania na lepszy, co wiąże się także z postanowieniem picia przysłowiowego 1,5 l wody dziennie. Może i Ty masz takie postanowienie? Jeśli tak, to zapoznaj się z naszymi sprawdzonymi sposobami na picie wody:

  1. Znajdź swój smak!
    Każda woda różni się smakiem. Znajdź tę, która Ci najbardziej odpowiada. To zwiększy prawdopodobieństwo, że będziesz po nią częściej sięgać. Na różnice w smaku wpływają składniki mineralne zawarte w wodzie. Pamiętaj, żeby woda miała ich minimum 1000 mg/l.
  2. Miej wodę zawsze przy sobie
    W torebce, w pracy, w domu... nie ma wymówek! Producenci prześcigają się w rozwiązaniach, które mają ułatwić nam picie wody – wody o różnej pojemności, z dzióbkiem czy specjalne butelki/ dzbanki z filtrem.
  3. Postaw na różnorodność
    W domu czy w miejscu pracy postaw w zasięgu ręki przeźroczysty dzbanek z wodą i dodatkiem... mięty, cytryny, malin. Tak naprawdę ogranicza Cię tylko wyobraźnia. A kolorowy dzbanek z wodą z pewnością zniknie w mgnieniu oka :)
  4. Mobilne aplikacje
    Prawie wszyscy mają już smartphony, a twórcy aplikacji znają doskonale nasze potrzeby – stąd aplikacje, które mają pomóc nam w piciu wody. Działają one zazwyczaj na zasadzie przypomnień lub odhaczaniu w aplikacji wypitych szklanek wody.

Powodzenia!


Komentarze

Popularne posty